face1tr

 • İleti: 53

mor, eflatun, lila, fuşya, ebegümeci, kavuniçi gibi entel dantel isimlere sahip renklerin cmyk kodları nelerdir. google da fuşya ya da ebegümeci yazınca söz konusu renge ait bir takım görseller görüyor ve renk hakkında fikir sahibi olabiliyorum. ancak gerçekten de ebegümeci, kobalt mavi, prusya mavisi gibi renkler varsa eğer, bu renklere karşılık gelen cmyk kodları nelerdir?

mesela ben, c0 m100 y100 c0 olduğunda bu rengin kırmızı olduğunu biliyorum.
c0 m50 y100 c0 olduğunda de ortaya turuncu çıkıyor.

ancak bunları biri bana söylemedi, yazınca bunlar çıkıyor işte, ama ben özellikle garip isimleri olan renklerin tam olarak kodlarını ğrenmek istiyorum.

özellikle de mor ve tonları,
 hatta yeni site arayüzü tam benim öğrenmek istediğim mor tonları içeriyor. ben mesela sol taraftakinin mi, yoksa sağ tarafta kalan kısmın mı mor olduğunu, eğer mor değilse bunun hangi renk olduğunu bilmek istiyorum  ::)özelliklede garip, adı sanı duyulmamış, orjinal isimlere sahip bir takım renkler peşindeyim, yaz günü sıcaktan bunalmış bir kafanın merakı işte ;D
« Son Düzenleme: 17 Ağustos 2009, 13:49 Gönderen: face1tr »
Kayıtlı

face1tr

 • İleti: 53

http://www.uludagsozluk.com/k/ilginc-renk-isimleri/

eksisozluk ve bir dizi sitede daha böyle ilginç renk isimleri var ancak bunun için sağa sola bakmaya gerek yok, boyacı katalogları, trend ofisleri ya da mobilya mağazalarında karşımıza sunulan bi dolu acaip isimli renk mevcut!

 :o

Al
Altınsarısı
Aşı
Ateşi

Barutî
Beyaz
Boz

Camgöbeği
Çividi

Devetüyü
Ebruli
Eflâtun
Erguvan

Fıstıkî
Fildişi
Firuze
Fulya Sarısı

Gelincik Kırmızısı
Gökmavisi
Gülkurusu
Gülpenbesi
Gümüşî

Hacıyeşili
Haki

Kahverengi
Kara
Kavuniçi
Kestane
Kızıl
Kimyonî
Kiraz
Kuzgunî
Küfyeşili
Külrengi

Lacivert
Leylâk
Limonküfü .
Limonî

Mavi
Menekşe
Mor

Narçiçeği
Nefti

Örteksayı

Patlıcanî
Pembe

Samansarısı
San
Siyah

Şarabî

Tarçınî
Tirşe
Turuncu

Vişne

Yakut
Yavruağzı
Yeşil
Zeytinyeşili
Zifirî
Zümridî

bunlar tırışka isimler değil, tdk isimleri
« Son Düzenleme: 17 Ağustos 2009, 13:48 Gönderen: face1tr »
Kayıtlı

Yalçın Eren

 • Welcome back
  • web sitem
 • İleti: 1.969

En yakın nalburdan bir boya kataloğu isteyin, bu garip isimlerin hepsini bulursunuz. Bu arada ebegümeci bir tür bitkidir. :)
Kayıtlı

face1tr

 • İleti: 53

yani bunların örneğin ebegümecinin cmyk değerlerini mi bulurum, yazdığınızdan yanlış anlamıyorum di mi?

bir bitki olduğu bilgisine bende sahibim ancak, uzaktan bir yakınımın koltuk rengi tarif ederken ebegümeci lafını kullandığını duydum, bilmiyorum böyle bir renk var mıdır ya da o benzetme mi yapmıştır ?!?!
« Son Düzenleme: 17 Ağustos 2009, 14:32 Gönderen: face1tr »
Kayıtlı

Yalçın Eren

 • Welcome back
  • web sitem
 • İleti: 1.969

Yok, tabiiki CMYK değerlerini bulamazsın. Sadece rengin neye benzediğini görmüş olursun. Genelde bu tür kataloglar renk konusunda oldukça titiz hazırlanır, basıkda rengi yakalarlar. Sen de bilgisayarında oluşturduğun renklerle bu türden bir kataloğu karşılaştırak kendi renk paletini yaratabilirsin. İşin kolayına kaçmak istersen biraz para vererek bu türden bir kataloğu tambur scanner ile taratıp renkleri Photoshop'tan (yaklaşık) değerleri ile görebilirsin.
Kayıtlı

face1tr

 • İleti: 53

rubi yerine yakuti
turkuvaz yerine firuze
lila yerine leylak denirmiş türkçemizde...(daha fazla örnek verecek varsa çok sevinirim)

şimdi biraz daha taşlar yerine oturmaya başladı.

çoğu zaman lila ile leylak arasındaki farkı çözememekten yakınır, kafayı taşlara vururdum. meğer türkçedeki diğer kelimelerde olduğu gibi renk adları da fena darbe almış yabancı sözlerden.

bu konu üzerinde durmalıyız ::)


*
ilk mesajımda oranj, ebegümeci falan filan gibi entel dantel renk isimleri derken yanılmamışım meğer, böyle isimler yokmuş zaten türkçemizde;
 türkçesi,farsçası, fransızcadan geçeni, ingiliz kökenlisi derken renk adları birbirine girdiğinden,  çoğu durumda ortada tek bir renk olmasına rağmen, onu tanımlayan birden fazla sözcük dolaşmakta imiş.
şimdi esaslı bir revizyon gerekli?  bunu yapabilirsek bi çok şey açıklığa kavuşacak.


**
 bu linkide şimdi buldum, bir inceleyin arkadaşlar:

http://www.dilforum.com/forum/karsilastirmali-dil-tartismalari/49451-krslstmali-tr-eng-renk-adlari.html


***
gerçi ben PS ve freehand gibi programlarda rengin cmyk sı üzerine bilgi almak istediğimden konuyu buraya açtım fakat, konu biraz genel kültüre kaydığından uygun görülmesi durumunda konu dışına taşınabilir. hem orada daha fazla yardımcı olacak arkadaş çıkacaktır.


****
aman allahım, ben daha o ne renk, bu nedir diye dolaşırken, bülent ortaçgil denen meşhur dalga konusu zaat, bakınız nasıl bir şarkı dizesi yazmış (şuan kendimden utanıyorum, cidden):

yavruağzı bir yuvarlak var ortada
çiçeğe benziyor ebruli
tirşe bir telaş var şu köşede
uçuk mavilerin arasında
« Son Düzenleme: 17 Ağustos 2009, 14:30 Gönderen: face1tr »
Kayıtlı

Oğuzhan Özel

 • sudo su
 • İleti: 133

Pantone olarak google'da, hatta google 'ı geçtim, TurkMacForum 'da arama yapmanı tavsiye ederim. Bakalım Pantone renkler neymiş :) Rapidshare 'e bir PDF dosyası upload ediyorum. Pantone kataloğu. Umarım işine yarar.

http://rapidshare.com/files/268357673/PANTONE.zip

Dosya Boyutu:    2410 KBEk: Bu dosyayı elle tutulur, gözle görülür hale sokmak istersen, http://www.colormall.com/store/pc/Graphics-c13.htm satın alabilirsin.
« Son Düzenleme: 17 Ağustos 2009, 15:43 Gönderen: Oğuzhan Özel »
Kayıtlı
 iMac 20" / Intel Core2Duo 2.66GHz / 4 GB DDR2 1067Mhz / 500GB HDD / SL 10.6.2
 MacBook Pro 17" Antiglare / Intel Core2Duo 3.06GHz / 4 GB 1067 MHz DDR3 / NVIDIA GeForce 9600M GT & NVIDIA GeForce 9400M / 500GB HDD / SL 10.6.2
 MacBook Pro 13" / Intel Core2Duo 2.53GHz / 4 GB 1067 MHz DDR3 / NVIDIA GeForce 9400M / 250GB HDD / SL 10.6.2
 iPhone 3G 16GB

face1tr

 • İleti: 53

sanırım anlatmak istediğimi anlatamıyorum. ben garip isimlere sahip garip renklerin cmyk karşılıklarını öğenmek adına bu konuyu açtım.

yani çıkıpda biri kurşuni dediğinde, onun "c" si şu, "m" si bu, "y" si de bu, "k" ya ise gerek yok demek istiyorum.

olay bu..
daha doğrusu bu idi,

 sonrasında aynı rengi ifade eden bir den çok kelime olduğunu, bunun da bir karmaşaya sebep olduğunu farkettim. örnek de verdim, mesela  lila ile leylak ya da turvuvaz ile firuze aynı renkmiş meğersem ?!?

bu konu hakkında durmak gerek diyerek bir sineji yaratmaya çalıştım ama tıkandım kaldım, öyle bekliyorum :P
Kayıtlı

Ercan Eras

 • Genel Moderatör
 • PowerMac G5 Quad 2.5 23" Apple Cinema HD MacOS X 1
 • İleti: 4.359

Bunun bir çözümü yok ki...

Bir mobilya kataloğundaki Lila renk ile, bir duvar boyasındaki Lila renginin aynısı bir yana, iki farklı markanın Lila diye piyasaya sürdüğü boya da farklıdır..
Hatta aynı mobilyacının, farklı kumaşa sahip iki Lila renk bile tutmaz...


Bunun doğruya en yakın çözümü Extra baskı için güncel Pantone kataloğu edinmek, Ofset baskı için CMYK scalası hazırlayıp baskı alıp saklamak.
Katalogdan, dergiden veya ekrandan gösterilen rengin yanına bu scalayı tutup yakın rengi seçebilirsiniz.
Kayıtlı
PowerMac G5 Quad 2.5
23" Apple Cinema HD
MacOS X 10.5.8

Yalçın Eren

 • Welcome back
  • web sitem
 • İleti: 1.969

Alıntı
sanırım anlatmak istediğimi anlatamıyorum. ben garip isimlere sahip garip renklerin cmyk karşılıklarını öğenmek adına bu konuyu açtım.

yani çıkıpda biri kurşuni dediğinde, onun "c" si şu, "m" si bu, "y" si de bu, "k" ya ise gerek yok demek istiyorum.

olay bu..
daha doğrusu bu idi,

Sanırım siz renklerin genel geçer isimleri olduğunu ve bu renk isimlerine göre CMYK değerlerinin olduğu bir yöntem var sandınız. Ama yok. Her rengin mutlaka birden fazla ismi vardır, kırmızının, mavinin bile. Ayrıca bu renkler kullanıldıkları mecraya/metaya göre farklı yöntemlerle üretilir. Yani bir boyacının CMYK ile işi olmaz, matbaacının olur. Aynı şekilde matbaacının RGB ile işi olmaz, fotoğrafçının olur.

Bir zamanlar müşteriler bana "şurası fuşya olsun, şurayıda lila yapalım..." gibi isteklerde bulunduklarında "fuşya ne yahu, lila nasıl bir şey, yeşil mi, mavi mi?..." gibi sorulara gömülüyordum. O zamanlar boya katalogları bana çok yardımcı oldu, o yüzden tavsiye ettim.
Kayıtlı

tutenstain

 • Zafer Emecan...
 • İleti: 777
Ynt: mor, eflatun, lila, fuşya, ebegümeci, kavuniçi...
Cevap #10 - 17 Ağustos 2009, 21:14

Mesela fuşya... fuşya renginin hangi tonu? koyusu mu açığı mı, kırmızıya mı, yoksa mor'a yakın olanı mı? fuşya bir renktir ve geniş bir yelpazeye sahiptir. Emin olun, fuşya'nın iki tonu arasında cmyk değerleri açısından epeyce fark oluşur.

Aynı şekilde eflatun, lila, ebegümeci için de geçerli bu. Hele ki eflatun ve kavuniçi o kadar geniş bir yelpazeye sahiptir ki, bu iki renk için ayrı bir katalog basılsa yeridir...

En iyisi bu renklerin arkadaşlarca söylenildiği gibi bir katalogdan "nasıl bir şey" olduğunu öğrenmek ve bunlara yakın cmky kodlarını pantone kataloglarından bulmaya çalışmak. zaten bu işin başka yolu da yok...
Kayıtlı
tuten

tutenstain

 • Zafer Emecan...
 • İleti: 777
Kayıtlı
tuten

Oğuzhan Özel

 • sudo su
 • İleti: 133
Ynt: mor, eflatun, lila, fuşya, ebegümeci, kavuniçi...
Cevap #12 - 17 Ağustos 2009, 22:57

Bir içmimar olarak şöle birşey sölemek istiyorum.

Müşterinin biri geliyor. Diyorki ben duvarımı sütlü kahve rengine boyatmak istiyorum. Yaparmısınız? Peki diyorum ustayı sokuyorum eve. Duvar istediği renk olan sütlü kahveye boyanıyor. Müşteri geliyor ve diyorki "Aman Allahımmm! Bu ne? Ben sütlü kahve rengi istemiştim, bu kırık beyaz" diyor. Çıkartıyorum DYO 'nun kataloğunu koyuyorum önüne, "Ama ben bunu istemedim ki" diyor. E pek sayı müşteri sen ne istedin dediğimdeyse, "Ben yan evdeki gibi sütlü kahve istiyorum" diyor. Yan eve gidiyoruz soruyoruz. Acaba bu nasıl bi sütlükahve diye. Ev sahibi "Marshall boyayı kullandık biz" diyor. E bu benim derdim değilki. Sen bana sütlükahve istiyorum dedin. Marka olarak söle bende istediğini yapayım. Her firmanın, her kataloğun rengi, renklere verdikleri isim başkadır. Bu yüzden lila, fuşya, kavuniçi gibi spot renkler kişinin göz kararına bağlı olan renklerdir. Aynı şekilde renkler.org 'daki gibi arakdaşın yapmış olduğu birçok renk, bana başka renk isimlerini anımsatıyor.

Saygılar,
Kayıtlı
 iMac 20" / Intel Core2Duo 2.66GHz / 4 GB DDR2 1067Mhz / 500GB HDD / SL 10.6.2
 MacBook Pro 17" Antiglare / Intel Core2Duo 3.06GHz / 4 GB 1067 MHz DDR3 / NVIDIA GeForce 9600M GT & NVIDIA GeForce 9400M / 500GB HDD / SL 10.6.2
 MacBook Pro 13" / Intel Core2Duo 2.53GHz / 4 GB 1067 MHz DDR3 / NVIDIA GeForce 9400M / 250GB HDD / SL 10.6.2
 iPhone 3G 16GB

makdag

 • Genel Moderatör
  • http://www.mustafaakdag.net
 • İleti: 5.513
Ynt: mor, eflatun, lila, fuşya, ebegümeci, kavuniçi...
Cevap #13 - 17 Ağustos 2009, 23:14

Ayrıca unutmamak gerekiyor ki, herhangi bir renge boyanmış aynı yüzeyi 3 farklı kişi, 3 farklı renkte de algılayabilir. :)
Kayıtlı
Mustafa Akdağ - Mustafa Akdağ - Günce

- MBP 2.5 Ghz. (Mid 2012) - Os X 10.10.1, ing.
- iPhone 4s.

face1tr

 • İleti: 53
Ynt: mor, eflatun, lila, fuşya, ebegümeci, kavuniçi...
Cevap #14 - 18 Ağustos 2009, 14:14

Sanırım siz renklerin genel geçer isimleri olduğunu ve bu renk isimlerine göre CMYK değerlerinin olduğu bir yöntem var sandınız. Ama yok. Her rengin mutlaka birden fazla ismi vardır, kırmızının, mavinin bile. Ayrıca bu renkler kullanıldıkları mecraya/metaya göre farklı yöntemlerle üretilir. Yani bir boyacının CMYK ile işi olmaz, matbaacının olur. Aynı şekilde matbaacının RGB ile işi olmaz, fotoğrafçının olur.

Bir zamanlar müşteriler bana "şurası fuşya olsun, şurayıda lila yapalım..." gibi isteklerde bulunduklarında "fuşya ne yahu, lila nasıl bir şey, yeşil mi, mavi mi?..." gibi sorulara gömülüyordum. O zamanlar boya katalogları bana çok yardımcı oldu, o yüzden tavsiye ettim.

hocam çıkış noktam aynen seninde işaret ettiğin yukarda koyu ile alıntıldığım problemi egale edebilmek idi. ancak gerek senin, gerek diğer arkadaşların yazdıklarını okuyunca işlerin benim düşündüğümden daha karmaşık olacağını anladım.

Kayıtlı